x !
Arkistoitu opetusohjelma 2018–2019
Selaat vanhentunutta opetusohjelmaa. Voimassa olevan opetusohjelman löydät täältä.
KASP3 Kehitys, kasvatus ja elämänkulku - Pienryhmät 1 op ja kirjallisuus 2 op (EDUn tutkinto-opiskelijat, aineenop.opiskelijat, avoin yo/lähiopetus) 3 op
Myös avoimen yliopisto-opetuksen opiskelijoille
Periodit
I Periodi II Periodi III Periodi IV Periodi
Opetuskieli
suomi
Tyyppi
Perusopinnot
Suoritettavien opintojaksojen kuvaukset opinto-oppaissa
Kasvatustieteiden tutkinto-ohjelma
Kasvatustieteiden tiedekunta

Osaamistavoitteet

Opiskelija
- tuntee ihmisen kasvun, identiteetin kehittymisen ja elämänkulun peruskäsitteet ja -prosessit sekä
- ymmärtää ja pystyy kuvaamaan niitä kasvatuspsykologian ja ?sosiologian näkökulmista.

Tutkinto-opiskelijoiden ilmoittautuminen

Ilmoittautuminen Nettiopsussa on päättynyt

Opettajat

Ritva Heinonen, Opettaja
Ritva.Anneli.Heinonen[ät]uta.fi
Hanna Hjelt, Opettaja
Hanna.Hjelt[ät]uta.fi
Muut opettajat avoinna, Opettaja
Armi Kurkikangas, Opettaja
Armi.Kurkikangas[ät]uta.fi
Laura Lahti, Opettaja
Laura.Lahti[ät]uta.fi
Liila Holmberg, Opettaja
Liila.Holmberg[ät]uta.fi

Opetus

7.11.2018 – 30.11.2018
Luento-opetus 12 tuntia
Pienryhmäopetus 9 tuntia
Pienryhmät viikoilla 45-47
Ryhmä 1, elokas (Kurkikangas)
To 8.11.2018 klo 12.30-14.45, Virta 120
Ke 14.11.2018 klo 9.00-11.15, Linna K109
Ke 21.11.2018 klo 12.30-14.45, Virta 114
Ryhmä 2, luokanopettaja (Hjelt)
Pe 9.11.2018 klo 9.15-11.30, Virta 120
Pe 23.11.2018 klo 9.15-11.30, Virta 114
Pe 30.11.2018 klo 9.15-11.30, Virta 114
Ryhmä 3, luokanopettaja (Hjelt)
Ma 12.11.2018 klo 9.15-11.30, Virta 114
Ma 19.11.2018 klo 9.15-11.30, Virta 114
Ma 26.11.2018 klo 9.15-11.30, Virta 114
Ryhmä 4, luokanopettaja (Hjelt)
Ma 12.11.2018 klo 12.15-14.30, Virta 114
Ma 19.11.2018 klo 12.15-14.30, Virta 114
Ma 26.11.2018 klo 12.15-14.30, Virta 114
Ryhmä 5, varhaiskasvatus (Heinonen)
Pe 9.11.2018 klo 9.00-11.15, Pinni B3109
Ke 14.11.2018 klo 12.30-14.45, Linna K112
Ke 21.11.2018 klo 9.00-11.15, Virta 113
Ryhmä 6, varhaiskasvatus (Kurkikangas)
Pe 9.11.2018 klo 9.00-11.15, Pinni B3110
Ke 14.11.2018 klo 12.30-14.45, Virta 120
Ke 21.11.2018 klo 9.00-11.15, Pinni B3118
Ryhmä 7, varhaiskasvatus (Kurkikangas)
Ma 5.11.2018 klo 12.30-14.45, Linna K112
Ma 12.11.2018 klo 12.30-14.45, Virta 120
Ma 19.11.2018 klo 12.30-14.45, Virta 112
Ryhmä 8, varhaiskasvatus (Kurkikangas)
To 8.11.2018 klo 9.00-11.15, Virta 114
Ma 12.11.2018 klo 9.00-11.15, Virta 112
Ma 19.11.2018 klo 9.00-11.15, Virta 112
Ryhmä 9, aineenopettajakoulutus (Lahti)
Ke 7.11.2018 klo 13.00-15.15, Linna K112
Ma 12.11.2018 klo 13.00-15.15, Linna K112
Ke 21.11.2018 klo 13.00-15.15, Linna K112
Ryhmä 10, aineenopettajakoulutus (Lahti)
Ke 7.11.2018 klo 15.30-17.45, Linna K112
Ma 12.11.2018 klo 15.30-17.45, Linna K112
Ke 21.11.2018 klo 15.30-17.45, Linna K112
Ryhmä 11, avoin yliop. lähiop., paikkoja tutkinto-opiskelijoille ja Voionmaan opiston opiskelijoille (Liila Holmberg)
Ma 12.11.2018 klo 16-19, Virta 112
Ma 19.11.2018 klo 16-19, Virta 120
Ma 26.11.2018 klo 16-19, Virta 113
Ryhmä 12, avoin yliop. lähiop., paikkoja tutkinto-opiskelijoille ja Voionmaan opiston opiskelijoille (Liila Holmberg)
Ti 13.11.2018 klo 17-20, Virta 113
Ti 20.11.2018 klo 17-20, Linna K106
Ti 27.11.2018 klo 17-20, Virta 113
Ryhmä 13, avoin yliop. lähiop., paikkoja tutkinto-opiskelijoille (Heinonen)
Ke 7.11.2018 klo 16.00-18.30, Virta 112
Ke 14.11.2018 klo 16.00-18.30, Virta 114
Ke 21.11.2018 klo 16.00-18.30, Virta 112
Itsenäinen työskentely 114 tuntia

Lisätiedot

Max. 25 opiskelijaa/pienryhmä.

Aineenopettajan pedagogisten aineopintojen (35 op) ryhmiin osallistuvat lukuvuonna 2018-19 pedaopintoja suorittavat TaYn opiskelijat, joiden perusopintokokonaisuudesta puuttuu ko. opintojakso.