x !
Arkistoitu opetusohjelma 2012–2013
Selaat vanhentunutta opetusohjelmaa. Voimassa olevan opetusohjelman löydät täältä.
RANP2 Communication orale / Suullinen viestintä 5 ECTS
Periods
Period I Period II Period II Period IV
Language of instruction
French
Type or level of studies
Basic studies
Course unit descriptions in the curriculum
Ranskan kielen tutkinto-ohjelma
School of Language, Translation and Literary Studies

Learning outcomes

Opiskelija hallitsee ranskan kielen fonetiikan erityispiirteet ja osaa tuottaa ranskan kieltä suullisesti yleisluontoisissa tilanteissa.

General description

Opintojakso alkaa kaikille opiskelijoille pakollisella viikon mittaisella kielitaidon aktivointikurssilla, joka järjestetään lukukauden alussa. Opintojakso sisältää myös pakollisia ääntämisharjoituksia kielistudiossa. Lisäksi harjoitellaan suullisen kielen tuottamista erilaisissa puhetilanteissa, mm. esitelmä ja haastattelu.

Enrolment for University Studies

Enrolment time has expired

Teachers

Mélanie Buchart, Teacher responsible
Philippe Jacob, Teacher responsible

Teaching

3-Sep-2012 – 28-Feb-2013
Tutorials 10 hours
Activation: groupe A
Mon 3-Sep-2012 at 10-12, Päätalo E301
Thu 6-Sep-2012 at 12-14, Päätalo A06
Mon 10-Sep-2012 at 10-12, Päätalo E301
Mon 17-Sep-2012 at 10-12, Päätalo E301
Thu 20-Sep-2012 at 12-14, Päätalo A06
Activation: groupe B
Mon 3-Sep-2012 at 14-16, Päätalo E301
Thu 6-Sep-2012 at 14-16, Pinni B3109
Mon 10-Sep-2012 at 14-16, Päätalo E301
Mon 17-Sep-2012 at 14-16, Päätalo E301
Thu 20-Sep-2012 at 14-16, Pinni B3109
Lectures 14 hours
Luennot (6 x 2 h)
Tue 4-Sep-2012 at 10-12, Päätalo D14
Tue 11-Sep-2012 at 10-12, Päätalo D14
Tue 18-Sep-2012 at 10-12, Pinni B3108
Tue 25-Sep-2012 at 10-12, Pinni B3108
Tue 2-Oct-2012 at 10-12, Pinni B3108
Tue 9-Oct-2012 at 10-12, Päätalo D14
Exercises 42 hours
Expression orale: groupe A
Wed 5-Sep-2012 - 12-Dec-2012 weekly at 10-12, Pinni B3108
Expression orale: groupe B
Thu 6-Sep-2012 - 13-Dec-2012 weekly at 10-12, Pinni B4117
Prononciation et intonation: groupe A
Tue 23-Oct-2012 - 11-Dec-2012 weekly at 8-9, Pinni B4123
Thu 10-Jan-2013 - 28-Feb-2013 weekly at 8-9, Pinni B4125
Prononciation et intonation: groupe B
Wed 24-Oct-2012 - 12-Dec-2012 weekly at 16-17, Pinni B4125
Thu 10-Jan-2013 - 28-Feb-2013 weekly at 9-10, Pinni B4125

Further information

Huom! Ääntäminen & intonaatio jatkuu kevätlukukaudella III-periodissa.